Browse By

Nejmenší funkční vrtačka na světě

Lance Abernethy je obyčejný chlapík z Aucklandu na Novém Zélandu. Pracuje jako inženýr údržby strojů v místní továrně. Nicméně myšlenka, která se před časem zrodila v jeho hlavě se všednosti vymyká. Rozhodl se totiž pomocí 3D tisku vytvořit nejmenší funkční vrtačku na světě.

„Vždycky jsem měl rád miniaturní věci, a také jsem je už jako kluk zkoušel vytvářet“, říká Abernethy. „Slýchal jsem legendární anekdoty o tom, jak jedna země vytvořila mini-vrták a hrdě ho poslala sousední zemi, s níž v tvorbě miniatur soupeřila. Druhá země poslala vrták nazpět s tím, že v jeho středu vyvrtali otvor. Přesně takovéto příběhy mě v mé zálibě inspirovali.“

Jeho vrtačka je poháněná baterií z naslouchátka, elektro vedení obstarávají obnažené dráty ze sluchátek. Miniaturní motor je ovládán tlačítkem na zapínání a vypínání. Zatímco vytisknout kryt na 3D tiskárně nebyl podle tvůrce až takový problém, daleko více času mu zabralo sestavení titěrného mechanismu. Výsledek můžete posoudit na videu.

  • jakub4027

    tak to je super:D

    • Martin Pospíšil

      Díky za komentář. Teď navíc 3D tisk umožňuje tisk kovů, takže lze očekávat do budoucna i využití pro nástrojovou výrobu.